Twórcy

Rober Drobniuch

Reżyser, dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Absolwent reżyserii Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku oraz podyplomowych studiów reżyserii opery i innych form teatru muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, reżyser, animator i menadżer kultury, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Artystycznego Kolegtyw, pomysłodawca i kierownik artystyczny Międzynarodowego Przeglądu Inicjatyw Teatralnych Białysztuk. Jako reżyser i organizator działań artystycznych współpracował z teatrami w Polsce i za granicą (Białostocki Teatr Lalek, Teatr Guliwer w Warszawie, Teatr Współczesny w Szczecinie, Opera Krakowska, Teatr Maska w Rzeszowie, Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku, Divadlo Loutek w Ostrawie). Od momentu swojego debiutu otrzymał wiele znaczących nagród i wyróżnień m.in. Nagroda Ministra Kultury Belgii (2002), Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku (2006), Grand Prix Festiwalu KORCZAK 2012 za spektakl "Mikrokosmos. Kompozycje".

 

Cengiz Özek

Dyrektor Cengiz Özek Shadow Theatre (Stambuł), absolwent Uniwersytetu w Stambule (Conservatory of Dramatic Arts), aktor, reżyser, scenograf, performer, światowej sławy specjalista w dziedzinie tradycyjnego teatru cieni (Karagöz), wykładowca akademicki, członek UNIMA, pomysłodawca i dyrektor artystyczny pierwszego w Turcji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Stambule (Istanbul International Puppet Festival). Zdobywca wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Jego spektakle były prezentowane w przeszło 25 krajach na całym świecie, biorąc udział w prestiżowych festiwalach i przeglądach artystycznych.

 

Stefan Carelius

Absolwent Wydziału Lingwistycznego duńskiej Viby High School, poliglota, tłumacz, animator i menadżer kultury, współorganizator Istambul Puppets Festival (od 2009 roku pełni rolę dyrektora zarządzającego Festiwalu), obecnie współpracuje z tureckim teatrem Cengiz Özek Shadow Theatre.

 

Tomasz Damulewicz

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, filolog klasyczny, polonista, historyk, kulturoznawca. Nauczyciel i pedagog w białostockich szkołach i uczelniach wyższych. Z zamiłowania dziennikarz radiowy. Od 2012 roku współpracuje z Teatrem Kolegtyw jako dramaturg. Wielbiciel starożytnego dramatu i twórczości Witolda Gombrowicza, początkujący sadownik.

 

Michał Górczyński

Kompozytor i muzyk. Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Od 1998 roku zajmuje się pisaniem muzyki na różne obsady (m.in. „Zróżnicowanie na dwa fagoty i klarnet”, „Rondo à la krakowiak na wrzeszczącego pianistę i klarnet basowy”, „Malowanie na dwa klarnety, fagot, kontrabas i śpiew”) oraz muzyki do ponad 25 spektakli dla teatrów dramatycznych i lalkowych). Czynnie zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Występował jako solista z takimi zespołami jak: de Ereprijs, Kwartet Śląski, Orkiestra Aukso, Filharmonia Podlaska, Filharmonia Szczecińska. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzyki Współczesnej w Darmstadt, gdzie prezentował swoje autorskie techniki wykonawcze na klarnecie basowym. Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych na temat autorskich teorii, audycji radiowych oraz filmów undergroundowych. Od 2002 roku współtworzy zespół „Kwartludium”, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Od 2008 roku pracuje nad poszerzaniem możliwości brzmieniowych klarnetu basowego, inspirując się beatboxem i współpracując z jednym z najlepszych polskich beatboxerów, Patrykiem „Tik Takiem” Matelą.

 

Karol Nepelski

Kompozytor. Od 2002 zaczął się uczyć kompozycji na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Marka Stachowskiego. Tytuł magistra z wyróżnieniem uzyskał w klasie kompozycji prof. Zbigniewa Bujarskiego, a tytuł doktora w klasie prof. dr h.c. Krzysztofa Pendereckiego; obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Krakowie; w 2005 roku studiował w Staatliche Musikhochschule Stuttgart; otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające osiągnięcia w nauce oraz "Stypendium dla wybitnych młodych naukowców" przyznawane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Współpracował z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim, a od roku 2006 także z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Jest autorem muzyki instrumentalnej, scenicznej (opera i dramat), muzyki do filmu. Zajmuje się także muzyką elektroakustyczną, twórczością audio-video, a także performancem.

 

Karol Smaczny

Aktor, wykładowca na Akademii Teatralnej im A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, animator terapii przez sztukę, trener warsztatów teatralnych i dramowych. Absolwent Akademii Teatralnej im A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Współzałożyciel dwóch niezależnych grup teatralnych: Akcji DZRT i Kompanii Doomsday. Wieloletni aktor teatru Wierszalin z Supraśla, z którym nadal współpracuje. Od paru lat współpracuje z Teatrem Trzyrzecze z Białegostoku. Twórca teatru niepełnosprawnych intelektualnie przy Towarzystwie Wspierania Inicjatyw Społecznych „Alpi”. Właściciel Agencji Artystycznej „Kierunek Kultura”.

 

Ewa Lubacz

Aktorka, szczudlarka, animatorka kultury. Absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wydział Pedagogiki i Psychologii. Prowadzi cykl warsztatów teatralnych i pantomimy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi w Kielcach, Rakowie, Stąporkowie, Końskich, Daleszycach i Leszczynach. Współpracuje z Fundacją Studio TM na Bazie Zbożowej w Kielcach. Za tę pracę w 2011 roku uhonorowana została Laurem Wolontariatu. W Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach od 2006 roku.

 

Andrzej Kuba Sielski

Aktor, reżyser, autor, mim, lalkarz. Eksternistyczny egzamin aktorski. Artysta realizujący się, poza etatową (od 34 lat) pracą w teatrze „Kubuś”, w wielu różnorodnych formach sztuki, a zwłaszcza na ich stykach. Autor i reżyser sztuk teatralnych (w których również zagrał): „Wielka Tajemnica, czyli heca w Teatrze „Szariwari”, „Narodził się jak roślina”, „J&M”. Twórca niezależnego teatru „Gabinet Prób Generalnych”. Twórca i wykonawca teatrów ulicznych: „Teatr Kuby Sielskiego” i „Pomimo Mima”. Twórca autorskich warsztatów „Pantomima i Poezja”, realizowanych m.in. w Kielcach, Mielcu, Końskich. Lektor i reżyser nagrań dla wydawnictw edukacyjnych. Twórca przedsięwzięcia „Zwariowany Teatr” – akcji pomyślanej jako teatralne ożywienie pustych latem osiedli miejskich (ok. 20 przedstawień) i podobnej - „Teatr Ludzkich Inicjatyw”, realizowanej na terenach wiejskich (7 wyjazdów). W swoich działaniach przekazuje, głównie dzieciom, sposoby odczytywania języka nowoczesnego (alternatywnego) teatru i sztuk z nim ściśle związanych (plastyka, muzyka, multimedia). Jego warsztaty charakteryzują się brakiem linearności oraz maksymalnym wykorzystaniem ekspresji i kreatywności uczestników. W najbliższym czasie weźmie udział w Letniej Szkole Nowoczesnej Pantomimy w Warszawskim Centrum Pantomimy w Teatrze na Woli, a w teatrze „Kubuś” rozpoczną się próby do spektaklu „Przyjaciele w labiryncie” wg jego scenariusza. Wkrótce też rozpocznie pracę nad projektem multimedialnym, będącym połączeniem potencjału teatru lalek i filmu (współpraca teatru „Kubuś” i kina „Moskwa”). W 2005 roku odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. W Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach pracował w latach: 1980 – 1987 i od 1989 roku – nadal.