Małe Mrówkojady na Hurra! ART!

na zdjęciu: Maciej Misztal

pokaz filmów krótkometrażowych

dla dzieci od lat 4

data i miejsce prezentacji:

15 sierpnia 2015, godz. 11.00 - Kino „Moskwa” (Duża Sala)

wstęp za wejściówkami, które będą wydawane na godzinę przed pokazem w Kinie „Moskwa”

 

Złote Mrówkojady to uznany festiwal filmowy, który co roku od 9 lat odbywa się w Lublinie. W licznych festiwalowych konkursach o statuetki sympatycznego ssaka walczą offowi twórcy z całego świata. W „Małych Mrówkojadach” biorą udział tylko produkcje dla dzieci. Złote Mrówkojady to jeden z niewielu polskich festiwali filmowych, na którym przyznaje się specjalną nagrodę dla twórców kierujących swoje dzieła do najmłodszych widzów.

Organizatorzy I Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci Hurra! ART! postanowili zaprzyjaźnić się z lubelskimi Złotymi Mrówkojadami, czego efektem będą specjalnie przygotowane na tę okazję pokazy. Zaprezentowane na nich zostaną zarówno nagrodzone, jak i nigdy nie pokazywane w Polsce produkcje dla dzieci. Specjalnie wyselekcjonowane filmy odkryją przed najmłodszymi widzami nieznane światy i zapewnią im inteligentną rozrywkę. Będą to zarówno filmy fabularne, jak i wykonane różnorodnymi technikami animacje. Wysoki poziom artystyczny i zróżnicowanie podejmowanych przez twórców tematów zapewni ciekawe doświadczenia nie tylko najmłodszym, ale i ich rodzicom. Te filmy mogą stać się świetnym punktem wyjścia do ciekawych rozmów z dziećmi, rozwijania ich zainteresowań i wprowadzeniem w inspirujące kino. Będzie wesoło, chwilami strasznie, czasami sentymentalnie, ale na pewno nie będzie nudno!

Odpowiedzialny za program jest Dyrektor Festiwalu Złote Mrówkojady Maciej Misztal, który poprowadzi również pokazy i rozmowy w widzami, którzy będą chcieli podzielić się swoimi wrażeniami.

Maciej Misztal - producent i kierownik produkcji wielu programów telewizyjnych emitowanych w Polsce i zagranicą. Kierownik produkcji nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych, reportaży oraz spotów promocyjnych. Pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Złote Mrówkojady. Twórca i animator kina offowego. Instruktor warsztatów filmowych dla młodzieży (m.in. Lubelskie plotkojady). Pomysłodawca i gospodarz cyklu pokazów Warsaw Short Framing w DK Kadr w Warszawie.

 

Podczas pokazu zostaną zaprezentowane następujące filmy:

1. „Pawo”, reż. Antje Heyn (Niemcy) – 8 min.

Mała dziewczynka-zabawka przeżywa magiczną przygodę wraz z grupą jej niesamowitych przyjaciół.

2. „Pitt i Weem: Gryzonie ze śmietnika”, reż. Nigel Cutler (Wielka Brytania) – 16 min.

Historia dwóch myszek mieszkających na wysypisku śmieci, którym wciąż dokuczają mewy. Czy małe stworzonka są w stanie wygrać walkę ze złośliwymi ptaszyskami?

3. „Błękitne drzewo”, reż. Anna Przybyłko (Polska) – 6 min.

Opowieść o przyjaźni dziewczynki i myszki, które spotykają się na strychu.

4. „Chłopiec w stroju wieloryba”, reż. Marie Toh Shu Zhen (Singapur) – 8 min.

Dziewczynka obserwuje chłopca, który codziennie przechadza się w stroju wieloryba pod jej balkonem. Pewnego dnia postanawia go poznać.

5. „Moskina”, reż. Beatriz Herrera Carrillo (Meksyk) – 5 min.

Ponkina uwielbia rysować. Przeszkadza jej latająca po pokoju mucha. Zabija ją, by mieć spokój. Nazajutrz dziewczynka budzi się ze skrzydełkami na plecach.

6. „Nadzieja”, reż. Simone Giampaolo (Wielka Brytania) – 4 min.

Ziemia była szczęśliwą i piękną planetą. Dopóki nie pojawili się na niej ludzie…

7. „O dziewczynie, która nie zdążyła na autobus”, reż. Anne Lucht (Niemcy) – 1 min. 40 s.

Co może się wydarzyć, kiedy spóźniasz się na autobus? W tym świecie wszystko!

8. „Kitbash Kid”, reż. Wu Jun'An (Singapur) – 4 min.

Historia przyjaźni chłopca i jego robota.

9. „Winda”, reż. Asan Djantaliev (Rosja) – 8 min. 30 s.

Młody chłopak, który panicznie boi się jazdy windą stanie przed ogromnym wyzwaniem…

 

Łączny czas trwania projekcji wszystkich filmów: około 1 godziny