Pod hasłem „Niech znów zabrzmi stukot kopyt na Zamkowej” Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego wspólnie ze Stowarzyszeniem Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach zapraszają w niedzielę 15 września na spacer historyczny, który poprowadzi Krzysztof Myśliński. Początek spotkania o godz. 11 pod siedzibą teatru na ulicy Zamkowej 1.
Spacer poprowadzi znany i lubiany historyk sztuki, znawca dziejów miasta, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach i działacz Towarzystwa Przyjaciół Kielc Krzysztof Myśliński. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Spacer jest jednym z wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Wio, Leokadio! Do teatru!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura – Interwencje. Edycja 2024. Głównym elementem zadania będzie przedstawienie „Wio, Leokadio!” w reż. Moniki Czajkowskiej na podstawie kultowej powieści Joanny Kulmowej o ostatniej szkapie dorożkarskiej. Premiera planowana jest na 12 października.
Nowa siedziba teatru mieści się w przebudowanych i zmodernizowanych zabytkowych budynkach na ulicy Zamkowej, w których niegdyś funkcjonowały kuźnia, stajnie i wozownie. Dzięki przedstawieniu o kobyle Leokadii metaforycznie na Zamkowej znów zabrzmi stukot końskich kopyt.
Od uroczystego otwarcia teatru na Zamkowej 1 mieszka konik na biegunach Edek podarowany „Kubusiowi” przez prezydentkę Kielc Agatę Wojdę. Do przeszłości zabytkowych budynków nawiązał także prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster, który wręczył dyrektorowi teatru Piotrowi-Bogusławowi Jędrzejczakowi medalion w kształcie podkowy z wizerunkiem konia.
Spacer historyczny po Zamkowej wpisuje się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbywają się pod hasłem: „Szlaki. Sieci. Połączenia”.
Patronaty honorowe nad projektem „Wio, Leokadio! Do teatru!” sprawują: Prezydent Miasta Kielce oraz Fundacja Joanny Kulmowej i Jana Kulmy.
Fotografia pochodzi ze strony fotopolska.eu. Opis zdjęcia na tej stronie: Widok ulicy Zamkowej w Kielcach, w tle widoczna Karczówka. Autorem fotografii jest najprawdopodobniej Władysław Krajewski. Zdjęcie zostało znalezione na rosyjskojęzycznej stronie.