20 sierpnia 2016, godz. 12.00 – 17.00
Rynek / w razie deszczu Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”
Bajkowy plac zabaw dla Edukacyjnych Zabaw Kreatywnych
dla dzieci w każdym wieku
wstęp wolny
W PROGRAMIE:
Bajkopodróże
Magiczna podróż do krainy bajek z różnych części świata. Uczestnicy warsztatów ilustrują opowieści, współtworząc je głosem i gestem pod batutą i czujnym okiem prowadzącego. Wyprawa do Krainy Bajek to jednocześnie podróż do Świata wyobraźni i marzeń. To również spotkanie ze znanymi bohaterami tradycyjnych opowieści i poznanie ich świata wartości.
Klocki MuBaBaO
Budowanie magicznych konstrukcji z miliona klocków MuBaBaO.
Klocki składają się z prostych brył wykonanych z niemalowanego, bezpiecznego w użyciu drewna bukowego i dębowego. Dzięki specjalnej obróbce mają ciekawą, wyczuwalną w dotyku fakturę. Klocki Mubabao wzbudzają entuzjazm i radość dzieci, dając jednocześnie fascynujące efekty. Rozwijają wyobraźnię, komunikację, jasność myślenia, koncentrację i poczucie wewnętrznej równowagi. Każda stworzona budowla ma swoją Opowieść, którą uczestnicy dzielą się z innymi.
Kraina Bajkostworów
Zabawy ruchowe na mięciutkich wypychankach.
Bajkostwory to interaktywne pufy i poduchy różnej wielkości od 0,5 do 5 metrów, wykonane z wysokogatunkowej skóry ekologicznej, zawierające miękkie wypełnienia. Dzieci mogą się nimi bawić, albo po nich skakać, robić fikołki lub się w nich chować. Bajkostwory są wyjątkowe i pozwalają na rozwój wyobraźni, kreatywności i sensoryki. W poduchach ukryte są bardzo atrakcyjne dla dzieci podczas zabawy sznureczki, pętelki, kieszonki, schowki. Dzieci pobudzają swoją wyobraźnię poprzez ruch. Z puf mogą stworzyć najróżniejsze konstrukcje. Z udziałem Bajkostworów wymyślają różne opowieści.
Papierobajki
Warsztaty ilustracji i książeczek przestrzennych „rozkładanek pop-up”.
Papier jest bardzo wdzięcznym i prostym materiałem, który uzmysławia dziecku, jak wiele można z niego stworzyć. W trakcie warsztatów używany jest papier o różnej strukturze, gęstości oraz o rozmaitej powierzchni, dzięki czemu dzieci uczestniczą nie tylko w zajęciach rozwijających wyobraźnię, ale również pobudzających ich umiejętności odczuwania i dotyku. Pod wpływem kontaktu z tak plastycznym narzędziem, jakim jest papier, dzieci odczuwają zdolność do samodzielnego tworzenia, zaczynają wierzyć w swoje zdolności do kreowania czegoś własnego i wyjątkowego.
Papierowy teatrzyk lalkowy
Unikalne warsztaty tworzenia lalek i sceny do odgrywania własnej opowieści.
Prowadzący, inspirowani tradycyjnymi teatrzykami wiktoriańskimi, opracowali specjalną metodę ilustrowania i prezentowania opowieści. Ćwiczenia skutecznie inspirują wyobraźnię i stanowią niezwykłą zabawę dla dzieci i rodzin. Jednocześnie są wspaniałą formą zapoznania się z bajkami ludowymi z różnych części świata. W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się, jak zbudować papierowy teatrzyk, a potem wykorzystać go do opowiedzenia historii.
Mechanizmy Uśmiechu
Warsztaty tworzenia mechanicznych zabawek.
Nie potrzeba skomplikowanych rzeczy, aby zbudować własną zabawkę, która zachwyca i wywołuje uśmiech. Wystarczy trochę wiedzy o mechanice oraz odrobina wyobraźni, aby z prostych materiałów stworzyć śmieszną małpkę, skaczącego kangura czy też bez końca próbującego złapać myszkę kota. Uczestnicy warsztatów nauczą się, jak budować i animować drewniane zabawki.
Prowadzący: Michał Malinowski z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści wraz z ekipą animatorów
Michał Malinowski - muzealnik, inżynier wyobraźni i profesjonalny opowiadacz bajek. Oprócz tego pedagog, pisarz, artysta, podróżnik. Studiował w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA. Z jego inicjatywy w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą powstało Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, którym kieruje z wielką pasją. Jest to pierwsze na świecie muzeum poświęcone tradycjom ustnego przekazywania historii i niematerialnemu dziedzictwu. Michał Malinowski organizuje liczne spotkania, warsztaty oraz festiwale sztuki opowiadania. Prowadzi także rozległe badania etnograficzne w Polsce i na świecie. Jest autorem książki Polish Folklore and Folktales, która otrzymała Nagrodę AESOP Accolade przyznaną przez American Folklore Association. W 2007/2008 otrzymał stypendium UNESCO na realizację wystawy Amadou Hampate Ba, jednego z największych myślicieli i pisarzy afrykańskich XX wieku. W 2014 roku został powołany w skład Rady Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury. Występuje na wielu światowych festiwalach sztuki opowiadania od Kanady, Hiszpanii, Francji po Iran oraz Indie. Jego klientami animacji dla dzieci są m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasady i Instytuty Polskie, uczestniczył kilkakrotnie w Pikniku Prezydenckim w Łazienkach oraz animowaniu Dnia Dziecka w Kancelarii Premiera. W 2015 rozpoczął pracę nad przygotowaniem wystawy o polskim dziedzictwie niematerialnym oraz wydaniem Encyklopedii Bajek Polskich.