tekst - Jan Wilkowski
przekład na gwarę świętokrzyską - Stanisław Cygan
reżyseria - Ryszard Doliński
scenografia - Mikołaj Malesza
muzyka - Marcin Nagnajewicz
obsada:
Zdzisław Reczyński
Jolanta Kęćko
Małgorzata Sielska
Andrzej Kuba Sielski
Stary świątkarz Jasiek próbuje dokończyć swoje ostatnie dzieło – figurkę Chrystusa do przydrożnej kapliczki. Ale struganie jakoś mu nie idzie. Zaczyna rozmowę z rzeźbionym przez siebie Zbawicielem, która przeradza się w spowiedź z nieudanego życia. Przysłuchują się jej stojące na półkach rzeźby świętych, które, niezadowolone ze swoich koślawych, drewnianych wcieleń, domagają się kary piekła dla Jaśka - swojego twórcy.
„Spowiedź w drewnie” to przejmujące studium twórczego niespełnienia, w którym nie brakuje jednak elementów ludowego humoru. To opowieść o relacji między artystą i jego dziełem. A także refleksja nad losem lalkarza, bo przecież największym, artystycznym marzeniem Jaśka było uchwycenie tego, co stanowi istotę teatru lalkowego - ruchu w statycznej rzeźbie.
Sztukę napisał Jan Wilkowski (1921-1997) - wszechstronnie utalentowany artysta, który wywarł bardzo duży wpływ na polski teatr animacji. „Spowiedź w drewnie” powstała z jego fascynacji gawędami beskidzkiego rzeźbiarza ludowego Jędrzeja Wowry (1864-1937). Ów niepiśmienny twórca drewnianych ptaszków i świątków przeszedł do historii polskiej sztuki przede wszystkim jako autor figurki Chrystusa Frasobliwego.
Kielecką realizację dramatu cechuje charakterystyczny dla tutejszego regionu koloryt. Tekst Wilkowskiego został przełożony na gwarę świętokrzyską przez dr. hab. prof. UJK Stanisława Cygana. Odtwórcą roli Jaśka jest były student Wilkowskiego – Zdzisław Reczyński.
Premiera – 22 marca 2025