scenariusz - Elżbieta Chowaniec, Marek Zákostelecký
dramaturgia i tekst - Elżbieta Chowaniec
reżyseria - Marek Zákostelecký
scenografia, kostiumy i lalki - Marek Zákostelecký
muzyka - Martin Husovský
choreografia - Aneta Jankowska
wideo - Przemysław Żmiejko
konsultacja historyczna - Krzysztof Myśliński
obsada:
Boy hotelowy - Mateusz Drozdowski
Windziarka - Ewa Lubacz
Bagażowy - Michał Olszewski
Pokojówka - Aleksandra Sapiaska
Wdowa - Małgorzata Sielska
Odźwierny - Andrzej Kuba Sielski
Recepcjonista - Andrzej Skorodzień
Ile tajemnic skrywa nieduży budynek przy ulicy Dużej? A ile spełnionych marzeń? Ponoć istnieją szacunki, że ok. dziewięciu milionów dziewięćset dziewięćdziesięciu dziewięciu tysięcy, a nawet jeszcze więcej. I to jakich! Dawno, dawno temu działał tu przecież Hotel Europejski. A później przedwojenne kino i jeszcze magazyny karpi, aż wreszcie… teatr. Najpierw objazdowy, taki który umie się zmieścić w walizce, potem i do dzisiaj - scena obecnego „Kubusia”. To właśnie ona, niczym wehikuł czasu, zabierze nas w podróż do magicznej historii kieleckiej kamienicy pełnej osobliwości. Poznamy Janusza Kurtynę, co zasłaniał swoje nazwisko, dziewczynkę, która chciała pływać z rybami albo światowej sławy śpiewaczkę operową. Bywali tu podróżnicy, komicy i wytrawni smakosze, bywał Czerwony Kapturek, Wilk, Gajowy i Babcia. A przy tym oczywiście aktorzy, ale co zdaje się ważniejsze - kilka pokoleń widzów. To także oni tworzą Dużą 9 - ważny adres dla dziecięcego świata wyobraźni i marzeń.
Spektakl przygotowany przez czesko-polski duet reżysera Marka Zákostelecký’ego i dramatopisarki Elżbiety Chowaniec to pełna ciepła i humoru opowieść inspirowana prawdziwą oraz niezwykle ciekawą historią budynku teatru „Kubuś”.
Fakty, jak na teatralny obiekt przystało, są tu „włożone między bajki”, bo jak wiadomo, ważnymi gośćmi kamienicy przy Dużej 9 są od kilkudziesięciu lat bohaterowie sztuk, książek czy legend. Zachowaniu legendy ma zresztą służyć powstałe przedstawienie - już niedługo „Kubuś” zmieni swoją siedzibę. Adres marzeń – Duża 9 - zapisujemy więc nie tylko ku radości z odkrywania teatru i dawnej historii Kielc, ale też ku pamięci.
Czas trwania - 1 godz. 10 min.
Premiera - 12 stycznia 2019
NAGRODY:
- Dwie nagrody w 25. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, 2019: Nagroda za scenografię dla Marka Zákostelecký’ego i Nagroda za muzykę dla Martina Husovský’ego.
-
Pięć nagród na IV Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu, 2019: Nagroda Grand Prix, Nagroda Jury Dziecięcego, Nagroda za reżyserię dla Marka Zákostelecký’ego i dwa wyróżnienia aktorskie dla Andrzeja Kuby Sielskiego i Andrzeja Skorodnia.
RECENZJE: