„Żelazne Piosenki” minionego lata nadawały ton pracy w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego. Celem projektu, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury, była organizacja wakacyjnych warsztatów wokalno-literackich dla dzieci w wieku 7-10 lat, pochodzących z obszaru województwa świętokrzyskiego.
Punktem wyjścia, i jednocześnie inspiracją, była piosenka teatralna. Praca w jej obszarze posłużyła do rozwijania wyobraźni u dzieci oraz ich obcowania z teatrem słowa i dźwięku. Motywem przewodnim zajęć był szeroko pojęty motyw bohatera, a inspiracją do pracy piosenki teatralne „Kubusia”, opowiadające historie takich bohaterów jak: Kopciuszek, Pani Beksa, Pan Brzuchatek czy Pechowy Nosorożec.
W warsztatach wzięło udział 31 dzieci, w tym dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, z autyzmem, Zespołem Aspergera, nadpobudliwością ruchową. Zajęcia poprowadzili: dramaturg Magdalena Mrozińska, muzycy: Wojciech Lipiński, Aleksandra Lipińska, Jakub Nowak, Patryk Miszczak, Piotr Sitkowski, aktorzy Teatru „Kubuś”: Ewa Lubacz, Rafał Iwański, Agata Sobota, Beata Orłowska, Anna Iwasiuta, Jolanta Kęćko oraz realizator nagrań Wojciech Niebelski.
W pierwszej kolejności dzieci spotkały się z dramatopisarką Magdaleną Mrozińską. Warsztaty literackie przeprowadzone przez nią przy współudziale aktorów Teatru „Kubuś”: Rafała Iwańskiego, Agaty Soboty i Beaty Orłowskiej zaowocowały stworzeniem własnych superbohaterów. Postacie, których autorami są uczestnicy warsztatów to Pędzelina, potrafiąca pokolorować na różowo każdy smutek, Margowka (pół dziewczynka, pół marchewka), która potrafi wszystko ugotować, a także Super Dziad Man – młody, wysportowany, starszy mężczyzna.
Następnie, pod przewodnictwem muzyków Aleksandry i Wojciecha Lipińskich wraz z aktorami: Jolantą Kęćko, Anną Iwasiutą i Ewą Lubacz odbyły się warsztaty wokalne. Ich celem było przygotowanie uczestników do zaśpiewania piosenek w studio nagraniowym. Przy okazji świetnej zabawy powstały niezapomniane przeboje, których pomysłowe teksty do dziś dźwięczą w uszach pracowników Teatru np. „Jedzenie jest szalenie miłe oraz błogie, czasem lepsze niż tulenie lub zabawki drogie” czy „Szare bloki, kamienice, smutne place i ulice. Tu potrzebna jest dziewczyna, która zwie się Pędzelina”.
Ostatnim etapem było utrwalenie twórczości w formie płyty, która powstała w studiu nagraniowym United Records. Będzie ona nie tylko wspaniałą pamiątką dla uczestników, ale także miłym akcentem wieńczącym projekt, którego oficjalne zakończenie odbędzie się 18 października 2021 roku o godz. 17.00 na Dużej Scenie Teatru „Kubuś”. Wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się z twórczością dzieci, ponieważ płyta zostanie rozprowadzona wśród wybranych szkół i bibliotek na terenie województwa świętokrzyskiego.
Patronat honorowy:
Partnerzy: