20 sierpnia 2016, godz. 15.00 – 16.30
Teatr Lalki i Aktora "Kubuś"
Warsztaty sztuki opowiadania
dla dzieci od lat 6 z rodzicami
wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc
Warsztaty dla tych, którzy chcą się nauczyć barwnie opowiadać.
Na warsztatach wkraczamy w magiczny świat bajek, zapoznając się z różnymi formami ich opowiadania. Uczestnicy dowiedzą się, jak umiejętnie wykorzystać gest, ruch czy dźwięk, aby ożywić opowieść tak, by słuchało się jej z zapartym tchem. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym prowadzący przechodzi do działań praktycznych polegających na rozwijaniu warsztatu opowiadacza. Ciekawe i podchwytliwe ćwiczenia opracowane przez Michała Malinowskiego wydobywają z uczestników ukryte w nich pokłady humoru, energii i radości oraz uświadamiają drzemiące w każdym z nas możliwości. Wykorzystując swoją charyzmę i talent do otwierania ludzi, prowadzący jest w stanie dotrzeć nawet do najbardziej nieśmiałego uczestnika warsztatów. Warsztaty są gwarancją na dobrą zabawę i odkrycie nowego spojrzenia na Świat.
Program warsztatów jest oparty na technikach przekazu ustnego praktykowanych przez tradycyjnych opowiadaczy z Afryki oraz współczesnych opowiadaczy z USA, Kanady, Hiszpanii, Francji, krajów arabskich oraz Indii. Warsztaty są na poziomie podstawowym, dostosowanym dla osób nie mających jeszcze żadnej wiedzy na ten temat. Może w nich uczestniczyć każdy zainteresowanym opowiadaniem.
Warsztaty obejmują pracę nad: strukturą, treścią i przekazem historii, gestem, głosem, postawą ciała, kontaktem ze słuchaczem, przestrzenią, w której się opowiada.
Prowadzący: Michał Malinowski z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści
Michał Malinowski - muzealnik, inżynier wyobraźni i profesjonalny opowiadacz bajek. Oprócz tego pedagog, pisarz, artysta, podróżnik. Studiował w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA. Z jego inicjatywy w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą powstało Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, którym kieruje z wielką pasją. Jest to pierwsze na świecie muzeum poświęcone tradycjom ustnego przekazywania historii i niematerialnemu dziedzictwu. Michał Malinowski organizuje liczne spotkania, warsztaty oraz festiwale sztuki opowiadania. Prowadzi także rozległe badania etnograficzne w Polsce i na świecie. Jest autorem książki Polish Folklore and Folktales, która otrzymała Nagrodę AESOP Accolade przyznaną przez American Folklore Association. W 2007/2008 otrzymał stypendium UNESCO na realizację wystawy Amadou Hampate Ba, jednego z największych myślicieli i pisarzy afrykańskich XX wieku. W 2014 roku został powołany w skład Rady Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury. Występuje na wielu światowych festiwalach sztuki opowiadania od Kanady, Hiszpanii, Francji po Iran oraz Indie. Jego klientami animacji dla dzieci są m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasady i Instytuty Polskie, uczestniczył kilkakrotnie w Pikniku Prezydenckim w Łazienkach oraz animowaniu Dnia Dziecka w Kancelarii Premiera. W 2015 rozpoczął pracę nad przygotowaniem wystawy o polskim dziedzictwie niematerialnym oraz wydaniem Encyklopedii Bajek Polskich.