Amelka, Bóbr i Król na dachu

wiek 4+

tekst - Tankred Dorst
współpraca - Ursula Ehler
przekład - Jacek St. Buras
reżyseria - Robert Drobniuch
scenografia - Anna Chadaj
muzyka - Piotr Kurek

                                                                      

                                                                      

Obsada:
Amelka – Aleksandra Sapiaska
Pani Fryga, Pani Fryga jako Wielka Pokrzywa, Dynia – Dorota Anyż
Mruksa – Małgorzata Sielska
Wróżka Lulejka, Tajny Radca, Śpiew Kosa – Jolanta Kęćko
Dojrzała Gruszka – Agata Sobota
Bóbr – Mateusz Drozdowski
Piesek Szino Pantaleon – Andrzej Kuba Sielski
Roztargniony Król – Zdzisław Reczyński

 

Jak zatańczyć na łące z Gruszką, a o czym rozmawiać z Dynią? W jakim języku śpiewają ptaki i jak się zamienia noc w dzień? Kto może nosić sukienkę z wody i wreszcie - czego szukał roztargniony Król, zanim o tym zapomniał? Czy dzięki Amelce uda mu się przypomnieć? 

„Amelka, Bóbr i Król na dachu” to historia dziewczynki, która wychowuje się w domu złej czarodziejki Frygi i jej marudnej córki Mruksy. Jest dobra, życzliwa i bardzo uczynna, więc z radością wyrusza po miód do Szepczącego Lasu, choć ta niebezpieczna wyprawa to podstępna intryga jej żywicielki. Szczęście jednak sprzyja Amelce, zwłaszcza, że na swej drodze spotyka oddanych przyjaciół - Bobra, Psa Szino, Dynię, Gruszkę i Wróżkę Lulejkę. To od niej dziewczynka dostaje magiczną kłódkę, która uratuje wędrowców przed gniewem groźnej Sowy.
Ale i tak największą niespodzianką tej wyprawy będzie odkrycie, czego szukał Roztargniony Król. Znalezienie zguby zaowocuje pryśnięciem wszystkich złych czarów i wielkim weselem na zamku. Kto stanie na ślubnym kobiercu, nietrudno się domyślić.

Bajka „Amelka, Bóbr i Król na dachu” autorstwa Tankreda Dorsta to przezabawna historia o przyjaźni, miłości i poznawaniu świata. Choć tytułowej bohaterki nie omijają troski i trudności, nie brak tu nadziei, optymizmu oraz oczywiście pozytywnego finału, w którym dobro wygrywa ze złem. Postaci w tej opowieści są niezwykle barwne i wyraziste, pełne ciepłego humoru. Ich przygody toczą się dynamicznie, często wręcz komediowo, ale bajka o Amelce jest nie tylko dowcipna. To opowieść mądra i pouczająca, dlatego też wystawiana przez teatry na całym świecie. Koniecznie trzeba ją poznać.

Czas trwania – 1 godz. 20 min.
Premiera - 10 kwietnia 2013

Galeria zdjęć: