Lato w teatrze 2014
Miło nam poinformować, że Komisja Ekspertów ogólnopolskiego programu „Lato w teatrze” w składzie: Simon Blaschko, Tomasz Daszczuk, Wiesława Klata, Anna Michalak-Pawłowska, Bogumiła Stachurska spośród 117 poprawnych pod względem formalnym wniosków, zarekomendowała do realizacji 30 projektów. W gronie zwycięzców znalazł się projekt naszego Teatru, plasując się w pierwszej dziesiątce laureatów.
O programie
„Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku. Realizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się między 28 czerwca a 31 sierpnia 2014 roku w dwudziestu ośmiu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.
Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.
W tym roku w programie biorą udział:
Stowarzyszenie Teatr Okno (Białystok), Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (Bielsko-Biała), Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (miejsce realizacji: Bolesławiec), Miejski Ośrodek Kultury (Dynów), Fundacja Chłopaki Znad Morza w Koszalinie (miejsce realizacji: Gąski), Gminny Ośrodek Kultury (Gostycyn), Stowarzyszenie "Węgajty" (Jonkowo), Małopolski Instytut Kultury z Krakowa (miejsce realizacji: Frydrychowice/Przybradz), Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (Kielce), Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (Kraków), Teatr Łaźnia Nowa (Kraków), Gminny Ośrodek Kultury (Lanckorona), Stowarzyszenie Praktyków Kultury z Warszawy (miejsce realizacji: Linin), Polski Związek Niewidomych Okręgu Kujawko-Pomorskiego (Lipno), Teatr im. Juliusza Osterwy (Lublin), Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „NOVA” (Łośno), Miejski Dom Kultury (Olsztynek), Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki (Opole), Stowarzyszenie Teatr Per Se (Płock), Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej (Pobiedziska), Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” (Puławy), Gminny Ośrodek Kultury (Stepnica), Teatr Lalek „Pleciuga” (Szczecin), Miejski Ośrodek Kultury (Tomaszów Mazowiecki), Teatr „Baj Pomorski” (Toruń), Wałbrzyski Ośrodek Kultury (Wałbrzych), Klub Kultury Falenica (Warszawa), Fundacja LALE.Teatr (Wrocław), Teatr Polski (Wrocław), Wrocławski Teatr Lalek (Wrocław).
Facebook fan page Instytutu Teatralnego: https://www.facebook.com/instytutteatralny
MIASTO GRA, czyli nasz/wasz pomysł na „Lato w teatrze”
Czym jest przestrzeń?
Jak można na nią wpływać, formować, wypełniać i kształtować?
W tegorocznej edycji „Lata w teatrze” zadamy sobie wiele takich pytań. Na niektóre z nich znajdziemy odpowiedzi, inne pozostaną zagadką. Z pewnością jednak będziemy się świetnie bawić, wykorzystując do tego własną wyobraźnię i kreatywność.
Nietrudno będzie nas znaleźć – balonowa oprawa scenograficzna działań plenerowych z pewnością przyciągnie kielczan. Za pomocą języka teatru i sztuk pokrewnych – plastyki, muzyki, sztuki cyrkowej i multimediów – spróbujemy oswoić przestrzeń naszego miasta.
Podczas warsztatów zapoznamy się ze wszystkimi etapami powstawania spektaklu teatralnego, uczestnicząc kolejno w zajęciach: muzyczno – wokalno - kompozytorskich, pantomimicznych, cyrkowych, scenograficznych, z zakresu nowych technologii oraz z zakresu promocji i reklamy.
Przez 12 dni lipca 30-osobowa grupa kieleckiej młodzieży pod okiem artystów związanych z „Kubusiem” będzie współtworzyć autorski spektakl uliczny. Warsztaty będą się odbywały zarówno w siedzibie Teatru, w centrum miasta, jak i w zaprzyjaźnionych instytucjach m. in. na Wzgórzu Zamkowym, w TVP Kielce, w Radiu ZET Gold, czy Radiu Kielce). Rolę nauczycieli po świecie teatru przejmą znani i lubiani kieleccy artyści i animatorzy kultury: Ewa Lubacz, Andrzej Kuba Sielski, Michał Olszewski, Kamil Dudzic, Piotr Ruchomski, Lech Adam Skawiński, Joanna Kurkiewicz, Marek Wrona, Wojciech Niebelski, Grzegorz Tatar. Efekty naszej pracy zostaną zaprezentowane kieleckiej publiczności podczas dwóch otwartych pokazów miejskich w dn. 25-26 lipca br.
Nowość: korzystając z naszych zeszłorocznych doświadczeń, postanowiliśmy pójść o krok dalej. W trakcie trwania tegorocznej edycji „Lwt” wytypujemy 2 kieleckie osiedla, które znajdują się z dala od ścisłego centrum miasta i z pomocą tamtejszych działaczy i animatorów kultury zorganizujemy tam „osiedlowe Lato w teatrze“. Podczas teatralnego pikniku będzie można nauczyć się podstaw żonglerki, wziąć udział w warsztatach z pantomimy i teatru fizycznego, zbudować czarodziejskie instalacje, wziąć udział w plenerze malarskim, czy zostać członkiem chóru.
Termin warsztatów: 14-26 lipca 2014 r. Zajęcia będą się odbywać od poniedziałku do soboty, w godzinach od 10.00 do 16.00.
Uczestnicy: dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat spędzająca wakacje w mieście.
Koordynator projektu: Joanna Kowalska
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach – Impresariat, ul. Duża 9, 25-304 Kielce
tel./fax (centrala) 41 344-58-36, 41 368-02-93
tel. kom. 696 725 330
joanna.kowalska@teatrkubus.pl
www.teatrkubus.pl
PARTNERZY:
PATRONI MEDIALNI: