Znamy Laureatów IV edycji konkursu ANIMATUS

strona tytułowa projektu "Druga skóra" autorstwa Katarzyny Leks

Znamy zwycięzców „Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub formy teatralnej ANIMATUS”. Po przeprowadzeniu rozmów z dziewięcioma autorami kreacji wytypowanymi do finału, Jury konkursu w składzie: Katarzyna Proniewska-Mazurek, Jakub Wróblewski, David Zuazola, zdecydowało o nagrodzeniu następujących prac:

1. „Luna The Caring Machine” Filip Jaśkiewicz/Luna Lalun

2. „Druga skóra” Katarzyna Leks

3. „Voxel Screen” Jakub Matys

Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 1000 euro, a także wezmą udział w rezydenturach artystycznych, podczas których zrealizują swoje nagrodzone projekty.

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego zapewni rezydentom nieodpłatne noclegi i wyżywienie, a także pracownie i materiały niezbędne do realizacji projektu oraz pomoc wykwalifikowanych pracowników i konsultantów – scenografów, konstruktorów, aktorów, reżyserów. Następnie zrealizowane koncepcje zostaną zaprezentowane publiczności w formie performatywnych pokazów podczas uroczystego finału konkursu zaplanowanego na listopad.
W jego programie  przewidziano też dodatkowe wydarzenia, np. wykłady oraz warsztaty.

Ideą ANIMATUSA , który odbył się w tym roku po raz czwarty, jest poszukiwanie rozwiązań plastycznych dla teatru, czerpiących z różnych dziedzin sztuki. Przedsięwzięcie ma na celu umożliwienie twórcom takich poszukiwań, w których tradycyjne środki artystycznego wyrazu mogą iść w parze z wykorzystaniem nowych technologii i nieoczywistych motywów czy materiałów, a tym samym poszerzać przestrzenie teatru lalek o oryginalne techniki i kreacje. 
Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęły dwadzieścia cztery prace,  jak mówi dyrektor konkursu Robert Drobniuch, wybór najlepszych nie był łatwy:

- Poziom czwartej edycji był wyrównany, zaś koncepcje na wysokim poziomie. Dostrzegamy jak ten konkurs ewoluuje, otrzymujemy różnorodne artystycznie projekty, często bardzo zaskakujące. W tym roku zaproponowano na przykład formy teatralne konstruowane z warzyw czy z dźwięków. Te pomysły mają charakter eksperymentu, prototypu, są ciekawe i wartościowe. Takich form nie spotykamy raczej na scenach teatralnych, ale właśnie głównym celem ANIMATUSA jest odkrywanie nieoczywistych rozwiązań.  

Wybrane przez Jury prace nawiązują do poszukiwań w obszarze nowych materiałów  i nowych technologii.  W przypadku pracy „Luna The Caring Machin” Filipa Jaśkiewicza mamy do czynienia z botem, który wchodzi w interakcję ze swoim kreatorem i współtworzy instalację. „Nowa skóra” Katarzyny Leks to praca z wykorzystanie bioplastiku, materiału wytwarzanego z roślin, natomiast praca „Voxel Screen” Jakuba Matysa zakłada wykonanie ekranu z mechanicznych pikseli.

W gronie tegorocznych laureatów znaleźli się artyści związani z kierunkami teatralnymi i plastycznymi.

Filip Jaśkiewicz  jest studentem V roku reżyserii teatru lalek na Wydziale lalkarskim w      Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie/ Filia we Wrocławiu oraz absolwentem antropologii teatru na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2020 roku był laureatem konkursu Modelatornia Online organizowanego przez Teatr  im. J. Kochanowskiego w Opolu. Współtworzył  spektakl ,,Tutaj kobiety palą się lepiej’’, który powstał w ramach projektu „Teatr na faktach” w Instytucie Grotowskiego (2020). Realizuje też kolaże i lubi projektować światy, stworzył krainę Kran Lo na podstawie, której opracował grę pamięciową dla dzieci i dorosłych.  

 

 

Katarzyna Leks, jest absolwentką scenografii  na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Dotychczas realizowała scenografie w teatrach lalkowych i dramatycznych, m.in. w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Olsztyńskim Teatrze Lalek, Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Opolskim Tatrze Lalki i Aktora czy w Teatrze Slovensko Mladinsko w Ljubljanie. Poza scenografią zajmuje się grafiką i tkaniną artystyczną, które wykorzystuje również w działaniach teatralnych.

Jakub Matys studiował projektowanie graficzne i multimedia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie uzyskał doktorat w dziedzinie Sztuk Pięknych. Od blisko piętnastu lat zawodowo zajmuje się szeroko pojętą grafiką komputerową w zastosowaniach artystycznych i komercyjnych: od malarstwa cyfrowego, projektowania grafiki wydawniczej, identyfikacji wizualnej, grafiki 3D do montażu wideo, animacji, stron internetowych, interfejsów, aplikacji i gier wideo.

 

 

 

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!  

Konkurs ANIMATUS realizowany jest przez Teatr Lalek i Aktora “Kubuś” im. Stefana Karskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.