Marchewkowe włosy splecione w dwa warkoczyki, piegowaty nos w kształcie kartofelka, krótka połatana sukienka, opadające pończochy, za duże czarne buty i… już wiadomo, o kim mowa.
To oczywiście Pippi Pończoszanka – niezwykła dziewczynka przełamująca konwencje świata dorosłych. Dziewczynka, która nie chodzi do szkoły, jest wielką kłamczuchą i dużo lepiej radzi sobie ze złodziejami niż na proszonym podwieczorku. Ale za to ma bardzo dobre serce i ogromną wyobraźnię.
Astrid Lindgren, najbardziej znana na świecie autorka książek dla dzieci, wymyśliła postać Pippi w roku 1941. Wtedy właśnie jej chora córka, 7-letnia Karin, przechodziła ciężkie zapalenie płuc i każdego wieczoru domagała się od mamy różnych, ciekawych historii. I tak Astrid Lindgren stworzyła postać Pippi.
Pierwsza książka o niej nie od razu spodobała się szwedzkim wydawcom, jednak w 1945 roku została w końcu wydana. Dzieci pokochały Pippi od razu. Do dziś jest najbardziej znaną na świecie postacią z książek Astrid Lindgren, a jej przygody były kilkakrotnie ekranizowane.
Stała się również inspiracją spektaklu „Być jak Pippi”, który teatr „Kubuś”, po dłuższej przerwie, wznawia od 27 września.
W 2015 roku mija 70 lat od pierwszego szwedzkiego wydania „Pippi Pończoszanki”. Z tej okazji w trasę po Polsce wyruszyła wystawa poświęcona Pippi i jej autorce, Astrid Lindgren.
Wystawa odwiedziła również Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Będzie ją można oglądać w foyer teatru od 15 września do 15 październik 2015 roku, od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 14.00 oraz na godzinę przed spektaklami popołudniowymi i sobotnio-niedzielnymi.
To wspaniała okazja, żeby obejrzeć spektakl i wystawę. Zapraszamy do świata Pippi pełnego kreatywności, wolności i fantazji!