Promujemy polski teatr formy w Niemczech

8-9 czerwca 2018

„Ekspresja formą czyli dramat ożywiony materią. Promocja polskiej dramaturgii współczesnej i teatru formy” – pod taką nazwą startuje właśnie w Niemczech projekt realizowany przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach oraz Grupę Coincidentia.

Przez dwa dni, 8 i 9 czerwca 2018 roku, na scenie Lindenfels Westfluegel w Lipsku odbywać się będą dyskusje, warsztaty i spektakle.

 

Pomysłodawcy przedsięwzięcia zaprezentują niemieckiej publiczności swój eksperymentalny spektakl - koncert „The Monstrum Band” w reżyserii Roberta Drobniucha, na podstawie sztuki wielokrotnie nagradzanego dramatopisarza Mateusza Pakuły. Jego tekst inspirowany mroczną historią Frankensteina to osobliwy katalog istot, które łączy wspólny mianownik - każda jest sztucznym tworem człowieka. I tak, drewniany pajacyk Pinokio, genetycznie zaprogramowana Ewa oraz zlepione z ciał i osobowości Monstrum, wystąpią razem w surrealistycznej, terapeutycznej sesji z elementami show. Tam, prosto z ich „ludzkich” trzewi wybrzmi manifest poglądów o kondycji człowieka, granicach ingerencji w naturę, wartości relacji społecznych.

Inscenizacja, która powstała w 2016 roku jako koprodukcja „Kubusia” oraz Grupy Coincidentia w ramach „Sceny dla Młodzieży i Dorosłych” kieleckiego teatru stanowi oryginalny przykład połączenia dramatu z poszukiwaniami w obrębie lalkarskich form i nieoczywistych dźwięków.

Więcej o spektaklu na stronie: www.teatrkubus.pl/spektakle-dla-mlodziezy-i-doroslych/monstrum-band

Niemieckim pokazom spektaklu towarzyszyć będą otwarte spotkania z twórcami i autorem tekstu Mateuszem Pakułą, a także wykład redaktor naczelnej magazynu „Teatr Lalek“ - Lucyny Kozień.  
W ramach projektu odbędzie się również performatywny warsztat z kompozytorem Jerzym Bielskim (absolwentem Konserwatorium w Amsterdamie, laureatem Grand Prix Amsterdam Fringe 2015 za spektakl "Futuryści"), który zaprosi uczestników do aktywnego słuchania i wspólnej improwizacji z wykorzystaniem elementów scenografii „The Monstrum Band“ czyli m.in. autorskich, specjalnie stworzonych do tej produkcji instrumentów.

Projekt realizowany jest w ramach ministerialnego programu „Promocja kultury polskiej za granicą 2018 - Promesa”.