Co się stanie, gdy na jedną dobę odłączymy się od Internetu i od komputerów?
Na taki pomysł wpada nastolatka Blanche, zarażając nim swoich znajomych. Chciałoby się rzec: przyjaciół, tylko czy to aby nie słowo na wyrost? Bardzo szybko orientują się, że zapatrzeni w ekrany laptopów, tabletów i komórek nie wiedzą o sobie nic, nie wiedzą nawet gdzie mieszkają. Bo już przestali się odwiedzać, a siedząc bezczynnie w parku – milczą. Nie potrafią rozmawiać.
Zapraszamy na prapremierę spektaklu "Pakt" na podstawie belgijskiej sztuki „Pakt rzeczywistości” Veroniki Mabardi
- przekład z języka francuskiego: Jan Nowak
- reżyseria: Bartłomiej Miernik
- współpraca: Mariola Sarek
- plakat: Magdalena Kosowska
występują uczniowie Zespołu Szkół Społecznych im. M. Reja w Kielcach:
Julia Kieloch (Blanche), Julia Bugajska (Leo), Julia Chaińska (Rita), Magdalena Kosowska (Sissi), Natalia Glińska (Aisha), Aleksandra Mądry (Anna), Julia Głowacka (Marcela), Aleksandra Jurek (Brigitte), Dawid Jaśkowski (Feliks)
PRAPREMIERA - 12 lutego 2016, godz. 18.00
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, wstęp wolny
Spektakl dla widzów od lat 13
Organizator:
Zespół Szkół Społecznych im. M. Reja w Kielcach
Partnerzy:
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach
Drameducation – Centre International de Théâtre Francophone en Pologne
Trailer: Maria Łozińska
Nasz spektakl „Pakt” porusza tematy – zamknięcie w kloszu gier / mediów społecznościowych, wirtualnego komunikowania się oraz zmian w kontaktach młodych ludzi ze sobą. Język współczesny, język gier komputerowych, którym posługują się członkowie kręgu wtajemniczonych, grających w sieci, skutecznie odgradza ich od reszty, tworzy swoistą „salę samobójców”, z zakazem wstępu dla niewtajemniczonych. Spróbujemy tam na chwilę zajrzeć.
Ten dramat został specjalnie dla nas przetłumaczony przez Jana Nowaka – tłumacza i dyrektora centrum Drameducation z Poznania. To instytut i dom wydawniczy wielu świetnych współczesnych tekstów powstających w obszarze języka francuskiego. „Pakt rzeczywistości”, na którym budowaliśmy nasze przedstawienie napisała Veronika Mabardi, doświadczona dramatopisarka, reżyserka i aktorka belgijska, zajmująca się głównie młodzieżą i jej problemami. W wielu krajach Europy, Kanady czy USA dramaturgia dla młodzieży prócz funkcji pedagogicznej pełni, na równi, rolę artystyczną. Tam trafia się do młodzieży nie tylko klasyką. O jej problemach rozmawia się najczęściej współczesnym językiem. Uważam, że dzisiaj to teatrem możemy dotrzeć do młodzieży. Sądzę też, że to właśnie teatrem młodzież może dotrzeć do dorosłych.
Bartłomiej Miernik
Zdjęcia z prób do spektaklu.