Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach zaprasza na LISTOPAD Z MIRONEM BIAŁOSZEWSKIM - jednym z najwybitniejszych polskich twórców awangardowych XX w. - poetą, prozaikiem, dramatopisarzem i aktorem teatralnym.
Jego twórczość i barwne życie uczyniły go jednym z najoryginalniejszych polskich twórców powojennych, którego postać przybliżą: spotkanie z bohaterami prozy Białoszewskiego, spektakl teatralny zrealizowany w ramach projektu „Debiuty w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach oraz film dokumentalny.
14 XI (sobota):
* o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z bohaterami prozy Mirona Białoszewskiego, osobami blisko z nim zaprzyjaźnionymi, uczestnikami słynnych „wtorków”, czyli cotygodniowych spotkań w mieszkaniu Mirona, podczas których głównie studenci polonistyki razem z pisarzem czytali na głos, dyskutowali o literaturze, a także organizowali domowy teatr.
Spotkanie poprowadzi Tadeusz Sobolewski - krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta.
Nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2013 za książkę o Białoszewskim „Człowiek Miron”, będącej bardzo osobistym wspomnieniem nie tylko o samym poecie, ale i o całym środowisku, które się wokół niego kształtowało.
A wśród pozostałych bohaterów Mironowej prozy członkinie Fundacji im. Mirona Białoszewskiego, zajmującej się popularyzacją twórczości poety:
- Małgorzata Wołyńska - Prezes Fundacji im. Mirona Białoszewskiego, żona nieżyjacego już Olgierda Wołyńskiego, fizyka, repatrianta z ZSRR, więźnia łagrów. Byli sąsiadami Białoszewskiego na pl. Dąbrowskiego, blisko z nim zaprzyjaźnieni. Później, w latach 70., w ich nowym mieszkaniu odbywały się wieczory autorskie Mirona.
- Maria Kluźniak-Gamdzyk (w prozie Białoszewskiego występująca jako ”Malina”) - edytor, pracownik Biblioteki Narodowej, przygotowuje do wydania tom listów Mirona.
- Anna Żurowska - tłumaczka z języka angielskiego, joginka, obecna w utworach Mirona jako Anula.
- Agnieszka Petelska - polonistka, pisała u Artura Sndauera pracę magisterską o Białoszewskim, nauczycielka języka polskiego w liceach. To właśnie ona w 1970 roku przyprowadziła do Mirona swoich przyjaciół: M. Kluźniak-Gamdzyk, A. Żurowską i T. Sobolewskiego, którzy stworzyli bliski krąg wokół poety.
Wstęp na spotkanie za okazaniem zaproszenia lub biletu na prapremierę spektaklu „Dziady po Białoszewskim” w dniu 14 XI o godz. 18.00.
* O godz. 18.00 odbędzie się prapremiera spektaklu „Dziady po Białoszewskim” (Scena dla Dorosłych) zrealizowanego w ramach projektu „Debiuty w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jego twórcami są laureaci zorganizowanego przez teatr "Kubuś" ogólnopolskiego Konkursu dla Debiutantów. Za reżyserię odpowiada autorka konceptu i scenariusza - Anna Retoruk, za scenografię - Justyna Banasiak, a muzykę - Paweł Sowa.
"Dziady po Białoszewskim" to spektakl:
NIECODZIENNY, choć ściśle związany z banałem i codziennością. To właśnie one zachwycały wyjątkowego poetę i prozaika Mirona Białoszewskiego, który jest bohaterem spektaklu. Scenariusz powstał w oparciu o jego dziennik „Chamowo” i utwory z tomu „Odczepić się”.
ORYGINALNY, nie tylko ze względu na jedyną w swoim rodzaju twórczość artysty, ale też różnorodność scenicznych form. Spektakl zabiera nas w fascynujący świat poezji Białoszewskiego i dosłownie ożywianej materii. Ruchome książki, fotografie, obiekty? Oto prawdziwy teatr przedmiotu!
MŁODY, gdyż jego twórcami są debiutanci.
Zapraszając na spektakl, zapraszamy zatem na niecodzienne „spotkanie” z Mironem Białoszewskim, w młodej, oryginalnej interpretacji.
15 XI (niedziela):
* o godz. 17.00 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „W pobliżu Mirona” w reżyserii Piotra Morawskiego.
Jest to filmowy portret Mirona Białoszewskiego. Autorzy filmu dzielą się z widzami swoimi odczuciami, fascynacjami wywołanymi lekturą utworów pisarza. Przybliżają jego barwne życie, kontakty towarzysko-przyjacielskie, niezwykle ascetyczny tryb życia. Ukazują pomieszanie dnia z nocą, kolejne mieszkania, przymusowe pielgrzymki szpitalne. Uświadamiają, że Białoszewski żył po to, żeby pisać.
Dokument był prezentowany podczas X Festiwalu Filmowego i Artystycznego w Kazimierzu Dolnym.
- scenariusz: Piotr Morawski, Andrzej Rozesłaniec
- reżyseria: Piotr Morawski
- współpraca reżyserska: Andrzej Rozesłaniec
- zdjęcia: Andrzej Adamczak
- montaż: Bogdan Saganowski
- dźwięk: Krzysztof Rzepecki, Stanisław Kolenda
producent: Wojciech Szczudło, Witold Będkowski
produkcja: Instytut Adama Mickiewicza
produkcja wykonawcza: Studio Filmowe Kalejdoskop, Telewizja Polska S.A.
rok produkcji: 2003
czas trwania: 49 minut
Wstęp na pokaz filmu za okazaniem zaproszenia lub biletu na spektakl „Dziady po Białoszewskim” w dniu 15 XI o godz. 18.00.
* O godz. 18.00 Scena dla Dorosłych w teatrze „Kubuś” zaprasza na spektakl „Dziady po Białoszewskim”.
21 XI (sobota):
* o godz. 17.00 projekcja filmu „W pobliżu Mirona”
Wstęp na pokaz filmu za okazaniem zaproszenia lub biletu na spektakl „Dziady po Białoszewskim” w dniu 21 XI o godz. 18.00.
* o godz. 18.00 spektakl „Dziady po Białoszewskim”
24 XI (wtorek):
* o godz. 12.00 spektakl „Dziady po Białoszewskim”
* o godz. 17.15 spektakl „Dziady po Białoszewskim” - PREMIERA STUDENCKA
* o godz. 18.30 projekcja filmu „W pobliżu Mirona”
Wstęp na pokaz filmu za okazaniem zaproszenia lub biletu na spektakl „Dziady po Białoszewskim” w dniu 24 XI o godz. 18.00.