Teatr "Kubuś" na festiwalach

Najbliższe 3 miesiące zapowiadają się dla teatru "Kubuś" bardzo pracowicie i wyjazdowo. Przed nami ogólnopolskie i międzynarodowe festiwale, ministerialne projekty, przygotowania do kolejnej prapremiery oraz wydarzenia związane z obchodami Jubileuszu 60-lecia teatru.

W kwietniu, maju i czerwcu teatr „Kubuś” wystąpi aż na 6 festiwalach i weźmie udział w 2 konkursach.

Już w najbliższą sobotę, tj. 11 kwietnia pojedziemy na 21 Dziecięce Spotkania Teatralne w Gliwicach ze spektaklem „Królowa Śniegu”, w reżyserii Roberta Drobniucha. Oparta na motywach baśni Andersena, ale napisana na nowo przez Marię Wojtyszko, uwspółcześniona wersja tej opowieści, zrealizowana w planie aktorskim, z pięknymi kostiumami i ciekawymi efektami multimedialnymi, prezentowana była już na kilku festiwalach w kraju.

Kolejnym spektaklem, z którym wyruszymy w Polskę, są „Sklepy cynamonowe” na podstawie prozy Brunona Schulza, w reżyserii Roberta Drobniucha. Jest to propozycja repertuarowa dla młodzieży i widzów dorosłych. Opowieść oparta na opowiadaniach „Sklepy cynamonowe” i „Sanatorium pod klepsydrą”, utkana ze wspomnień z dzieciństwa głównego bohatera, została przedstawiona w planie aktorskim i bardzo ciekawej, eksperymentalnej formie teatru cieni, łączącej klasyczne wycinanki, transparentne cienie z wyraźnie zaznaczonymi konturami oraz cienie stworzone z gry światłem, lustrami i refleksami.

W najbliższym czasie „Sklepy cynamonowe” pokażemy:

  • 6 maj na 27 Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu - najważniejszym polskim festiwalu lalkarskim,
  • 16 maj na 17 Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku, który jest spotkaniem teatrów z całej Europy,
  • 23 czerwca na I Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalkowych „Metamorfozy Lalki” w Białostockim Teatrze Lalek.

„Sklepy cynamonowe” zostały również zakwalifikowane do Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, zorganizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. W Konkursie tym Jury ocenia spektakle, oglądając je w siedzibach poszczególnych teatrów.

Poza Kielcami będziemy też pokazywać spektakl „Pan Bam i ptak Agrafka” na podstawie opowiadania Andrzeja Kuby Sielskiego, w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka. Jest to poetycka, wzruszająca, ale i zabawna opowieść bez słów o przyjaźni i towarzyszących jej odczuciach. To pierwsza w Polsce pantomima dla dzieci zrealizowana w teatrze lalkowym, wydarzenie bez precedensu, a na świecie zaliczane do rzadkości, jeśli chodzi o repertuar teatrów instytucjonalnych.

  • 10 maj naszą pantomimę zobaczy publiczność Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” w Rzeszowie,
  • a 10 czerwca widzowie 28 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA w Łomży.

Natomiast do udziału w 21 Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, którego organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakwalifikował się spektakl „Kosmiczna sprawa” Agaty Biziuk (tekst i reżyseria). Przedstawienie jest dowcipną opowieścią o przyjaźni i uczuciach, zrealizowaną w bardzo atrakcyjnej formie wizualnej – z zastosowaniem nowoczesnych środków scenograficznych i multimediów. W Konkursie tym Jury ocenia spektakle, oglądając je w siedzibach teatrów.

A więc w drogę!