Premiera publikacji jubileuszowej

„Forma – barwa – faktura. O scenografiach Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach i ich relacjach z innymi gałęziami sztuk plastycznych” - Kamil Kopania

Z okazji zakończenia obchodów Jubileuszu 60-lecia Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach zaprasza na PREMIERĘ publikacji książkowej „Forma – barwa – faktura. O scenografiach Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach i ich relacjach z innymi gałęziami sztuk plastycznych” oraz spotkanie z autorem – Kamilem Kopanią, w najbliższą środę, tj. 13 kwietnia 2016 roku o godz. 13.00.

 

 

Jak napisał w publikacji autor: „Kubuś” jest jednym z niewielu teatrów w Polsce, który nie odszedł od lalek, nie zatracił lalkarskiej tożsamości, co, jak pisał w 2005 roku Marek Waszkiel, stanowi stałą tendencję od początku lat 90.

Z okazji jubileuszu warto więc było poświęcić tym niezwykle oryginalnym dziełom sztuki, jakimi są lalki teatralne, więcej uwagi. Ale nie tylko lalkom, również projektom scenograficznym oraz przede wszystkim twórcom odpowiedzialnym za ich powstanie.

A z „Kubusiem”, w ciągu tych 60 lat istnienia, współpracowało wielu wybitnych scenografów m.in. Helena Naksianowicz, Adam Kilian, Zygmunt Smandzik, Alexander Andrzej Łabiniec, Mikołaj Malesza, Joanna Braun czy Urszula Kubicz-Fik.

Kamil Kopania zwraca uwagę na fakt, że każdy z nich projektując scenografię teatralną, czerpał ze swojego własnego doświadczenia artysty, łączącego niekiedy kilka rodzajów sztuk: malarstwo, rysunek czy rzeźbę. Każdy z nich wykorzystywał inne materiały, kolorystykę i fakturę do przekazania w przedstawieniu określonych emocji i treści.

Nasza jubileuszowa publikacja zawiera refleksje autora na te właśnie tematy.

 

dr Kamil Kopania (ur. 1979) – adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Zajmuje się związkami sztuk plastycznych z teatrem, ceremoniami liturgicznymi o charakterze parateatralnym, funkcją i odbiorem dzieł sztuki w średniowieczu, historią teatru lalek oraz wybranymi zagadnieniami sztuki współczesnej. Współtwórca i prezes Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, którego celem jest uzupełnianie i promocja Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku (www.galeria-arsenal.pl), jednego z najważniejszych zbiorów sztuki polskiej i obcej powstającej po 1989 roku (www.zache­tapodlaska.or­g.pl).
Autor licznych publikacji książkowych, artykułów, esejów, recenzji. Organizator konferencji naukowych, kurator wystaw.

 

na zdjęciu: Kamil Kopania

 

Galeria zdjęć: