FINAŁ KONKURSU "KLASYKA ŻYWA"

28 listopad 2015, godz. 19.00

28 listopad 2015 roku odbędzie się FINAŁ KONKURSU "KLASYKA ŻYWA", w którym udział bierze spektakl Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach - "Sklepy cynamonowe" w reżyserii Roberta Drobniucha.

Spektakl jest próbą zmierzenia się z prozą Brunona Schulza – polskiego pisarza, grafika i malarza, prozą jedyną w swoim rodzaju - poetycką, często abstrakcyjną, nieraz uznawaną za niesceniczną. Próbą uchwycenia tego, co nieuchwytne, stąd też wyjątkowa forma inscenizacyjna oparta na grze w planie aktorskim i bardzo ciekawej, eksperymentalnej formie teatru cieni, łączącej klasyczne wycinanki, transparentne cienie z wyraźnie zaznaczonymi konturami oraz cienie stworzone z gry światłem, lustrami i refleksami. Inspirowana grafikami artysty scenografia, sugestywne monologi i podkreślająca emocje współczesna muzyka, grana przez klarnecistę na żywo, składają się na specyficzny schulzowski klimat, który udało się w spektaklu uchwycić.

"Sklepy cynamonowe" prezentowane były na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, zdobywając uznanie krytyków i publiczności.

NAGRODY:

  • Główna Nagroda na 17 Festiwalu Sztuki Teatralnej - Sztuka Polskiej Prowincji w Rybniku.
  • Nagroda za wyrażenie teatru lalką – za scenografię Cengiza Özeka na X Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też człowiek” w Warszawie.

Więcej o spektaklu na stronie: http://www.teatrkubus.pl/spektakle-dla-mlodziezy-i-doroslych/sklepy-cyna...

 

Spektakl "Sklepy cynamonowe" - Scena dla Dorosłych - zagrany zostanie w dniu finału Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA w ramach obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. O godz. 19.00 zapraszamy widzów na ogłoszenie werdyktu, którego emisja poprzedzi spektakl.

W Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA wzięły udział 83 spektakle z 31 miast. 28 listopad 2015, kiedy ogłoszone zostaną wyniki Konkursu, będzie dniem niezwykle ważnym w kalendarzu obchodów jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Wieczór, w którym na kilkudziesięciu polskich scenach zagrane zostaną spektakle czerpiące z polskiej literatury dawnej, stanie się żywym dowodem na to, że dzieła te wciąż posiadają sceniczny potencjał i mogą być z powodzeniem twórczo reinterpretowane. 28 listopad ma szansę stać się świętem polskiej klasyki w teatrze: jeden dzień, ogólnopolski zasięg, tysiące widzów na widowniach, wspólne świętowanie, repertuar podkreślający znaczenie polskiego dramatu w szczególnym dla naszego teatru roku – nie było w jego historii wydarzenia, w którym rodzime utwory dramatyczne tak wyraźnie przypomniałyby o sobie. Ogłoszenie wyników Konkursu KLASYKA ŻYWA to tylko pretekst, by spotkać się w teatrze, który jest dobrem publicznym.

Nieformalnie ustanowione „święto klasyki” odwołuje się do tego, czego już raz w roku jubileuszu udało się dokonać. 23 maj na ponad 100 polskich scenach zagrane zostały spektakle, na które bilety kosztowały symboliczne 250 groszy. Dzień Teatru Publicznego był punktem kulminacyjnym obchodów – finał Konkursu KLASYKA ŻYWA będzie ich symbolicznym zwieńczeniem i ideowo uzupełni tamto wydarzenie.

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.