Autorzy z Ukrainy na premierze

Na zdjęciu: Romana Romanyszyn i Andrij Łesiw

Premierę spektaklu „Wojna, która zmieniła Rondo”, w reżyserii Judyty Berłowskiej, uświetniła obecność młodych artystów z Ukrainy: Romany Romanyszyn i Andrija Łesiwa - autorów książki o tym samym tytule, na podstawie której powstało przedstawienie.

Na spotkaniu z publicznością, tuż po zakończeniu premierowego spektaklu, autorzy opowiadali o tym, jak zrodził się pomysł stworzenia książki.

Bezpośrednimi powodami były aneksja Krymu przez Rosję i wybuch wojny na wschodzie Ukrainy, kiedy to w codzienne, beztroskie życie ukraińskich dzieci niespodziewanie wkroczyła wojna. Dorośli stanęli przed trudnym zadaniem rozmowy z dziećmi o nowej sytuacji.

Romana Romanyszyn i Andrij Łesiw postanowili stworzyć książkę o wojnie, która byłaby zrozumiała przez dzieci na całym świecie i która pomogłaby zarówno dzieciom, jak i dorosłym zmierzyć się ze strachem oraz trudną, niechcianą rzeczywistością.

Wg autorów ważne jest, by nie ulec pokusie nienawiści i zemsty, ale skupić się na pozytywnych emocjach, współpracy, budowaniu porozumienia oraz rozwijaniu siebie i swojego kraju.

Romana Romanyszyn i Andrij Łesiw bardzo pochlebnie wypowiadali się na temat przedstawienia i dziękowali Polakom za wsparcie.

 

Romana Romanyszyn i Andrij Łesiw są grafikami i projektantami książek. Od 2009 roku prowadzą we Lwowie własne studio projektowe Art Studio AGRAFKA, gdzie projektują i ilustrują książki zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Mają na swoim koncie kilkanaście wydanych tytułów.

Książka „Wojna, która zmieniła Rondo” jest ich pierwszym autorskim projektem, za który otrzymali odznaczenie w konkursie Bologna Ragazzi Award 2015. 

 

Galeria zdjęć: